Suomen tasavallan presidentti 1.3.2012

Tasavallan presidentti Sauli Niinistös. 24.8.1948, Salo
Oikeustieteen kandidaatti, varatuomari
Naimisissa Jenni Elina Haukion kanssa 2009–, avioliitosta poika Aaro, s. 2018
Avioliitosta Marja-Leena Alangon (k. 1995) kanssa 1974–1995 lapset Nuutti s. 1975 ja Matias s. 1980

Ura

Eduskunnan puhemies 2007–2011
Kansainvälisen valuuttarahaston valuutta- ja rahoituskomitean (IMFC) jäsen 2000–2001
Euroopan jälleenrakennus- ja kehityspankin (EBRD) hallintoneuvoston jäsen 1996–2003, puheenjohtajana 1999–2000
Euroopan investointipankin (EIB) varapääjohtaja 2003–2007
Valtiovarainministeri 2.2.1996–17.4.2003
Pääministerin sijainen 13.4.1995–31.8.2001
Oikeusministeri 13.4.1995–2.2.1996
Kansanedustaja, Kansallinen Kokoomus 1987–2003, 2007–2011
Hovioikeuden viskaali Turun hovioikeudessa 1976–1988
Oma lakiasiaintoimisto 1978–1988
Nimismies Kiskon piirissä 1974–1975

Poliittiset luottamustoimet ja virat

European People’s Party kunniapuheenjohtaja 2003
Ecofin-neuvoston ja Euro-ryhmän puheenjohtaja 1999
European Democratic Union (EDU) puheenjohtaja 1998–2002
Kansallisen Kokoomuksen puheenjohtaja 1994–2001
Salon kaupunginvaltuuston puheenjohtaja 1989–1992
Salon kaupunginhallituksen jäsen 1977–1988
Salon kaupunginvaltuuston jäsen 1977–1992

Kunniatohtoruudet

Helsingin yliopisto, filosofian tiedekunnan kunniatohtori 2023
Maanpuolustuskorkeakoulu, sotatieteiden kunniatohtori 2018
Minnesotan yliopisto, oikeustieteen kunniatohtori 2017
Helsingin yliopisto, oikeustieteen kunniatohtori 2017
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu, kauppatieteiden kunniatohtori, 2016
Helsingin yliopisto, eläinlääketieteen kunniatohtori 2015
Jyväskylän yliopisto, liikuntatieteiden kunniatohtori 2013
ELTE-yliopisto, Budapest, Unkari, oikeustieteen kunniatohtori 2012
Turun yliopisto, oikeustieteen kunniatohtori 2011
Tampereen yliopisto, hallintotieteiden kunniatohtori 2010

 

Julkaisut

”Hiljaisten historia”, julkaistu 2007, Teos. Helsinki
”Viiden vuoden yksinäisyys”, julkaistu 2005, Teos. Helsinki
”Yhteinen raha: eurooppalaisen yhteistyön alku- vai päätepiste?” artikkeli kirjassa ”Marginaalista ytimeen: Suomi Euroopan unionissa 1989–2003”, Tammi.

Muuta

Vuoden 2009 taitoluistelun EM-kisojen järjestelytoimikunnan puheenjohtaja
Tukikummit-säätiön kunniapuheenjohtaja
Palloliiton puheenjohtaja 2009–2012
Kapteeni reservissä