Suoraan sisältöön

Suomen tasavallan presidentti: Tiedotteet ja uutiset

Suomen tasavallan presidentti
Kirjasinkoko_normaaliKirjasinkoko_suurempi
Uutiset, 31.1.2008

Presidentti Halonen tutustui Jyväskylässä kasvatustieteiden tutkimukseen

Lapset, nuoret ja koulutus olivat keskeisesti esillä tasavallan presidentti Tarja Halosen ja tohtori Pentti Arajärven maakuntamatkalla Jyväskylässä torstaina 31. tammikuuta 2008. Presidenttipari tutustui kasvatustieteiden opetukseen ja tutkimukseen Jyväskylän yliopistossa. Ohjelmassa oli myös vierailu yliopiston MindTech –laboratorioon, keskusteluja perhetutkijoiden kanssa sekä ala-asteen oppilaiden tapaaminen lasten kyselytunnilla. Vierailu alkoi rehtori Aino Sallisen johtamalla kasvatustieteiden kavalkadilla. Presidentti Halonen kuuli mm. lasten ja nuorten kasvamisen ympäristöistä ja oppimismotivaation tutkimuksesta. Presidentti Halosta kiinnosti erityisesti, miten oppilaita voi rohkaista hyviin oppimistuloksiin.


6-vuotias Ronja Terävä esittelee Jyväskylän yliopiston Mind tech -laboratorion tutkimusta, kainalossa Roope-koira. Kuva: Jyväskylän yliopisto / Kirsi-Marja Nurminen

Yliopiston Agora Centerin MindTech –laboratoriossa presidenttipari perehtyi Lapsen kielen kehitys –tutkimusryhmän työhön ja tuloksiin. Tommy Salminen, 8, näytti tietokoneella pelattavaa Ekapeliä, joka tehostaa lukemaan oppimista ja auttaa lukihäiriöiden tunnistamisessa. Pelin kehitystyötä johtanut neuropsykologian professori Heikki Lyytinen kertoi presidenttiparille oppimisvaikeuksien tutkimuksesta.

Ronja Terävä, 6, esitteli laboratoriossa kuntoutusvaikutustutkimusta mittausmyssy päässään ja Roope-koira kainalossa. Menetelmä perustuu aivomittaukseen, jossa tutkitaan miten kuntouspeli vaikuttaa aivojen herätysvasteisiin. Tulokset osoittavat, että lukutaidon kehittyessä myös aivojen reaktiot kirjaimiin ja sanoihin erottuvat muista ärsykkeistä.

Millainen oli presidentin lapsuus

Presidentti Halonen ja tohtori Arajärvi keskustelivat yliopistolla myös siitä millainen on suomalainen perhe tänään. Perhetutkimuslaitoksella järjestettyyn keskusteluun kokoontuivat saman pöydän äärelle mm. laitoksen johtaja professori Kimmo Jokinen ja lapsiasiavaltuutettu Maria Kaisa Aula. Keskusteluaiheena oli muun muassa median rooli ja vaikutus nuoriin.

Iltapäivällä presidentti Halonen tapasi ala-asteen oppilaita lasten kyselytunnilla Jyväskylän Normaalikoululla. Lapset kysyivät presidentiltä lapsen asemasta ja oikeuksista, terveydestä ja liikkumisesta sekä presidentin työstä. Mielenkiintoa herätti onko lapsuus muuttunut – millainen oli presidentin lapsuus. ”Tehkää tästä maailmasta parempi”, presidentti Halonen kannusti tulevaa sukupolvea.

Maakuntamatkan ohjelmassa oli lisäksi tutustuminen nuorten taidetyöpajaan sekä Juho Jussilan lelutehtaaseen.

Jyväskylän yliopisto

Agora Center

Ekapeli on ladattavissa LuKiMat -verkkopalvelusta

Lapsiasiavaltuutettu

Tulosta
Bookmark and Share

Päivitetty 4.2.2008

© 2012 Tasavallan presidentin kanslia Mariankatu 2, 00170 Helsinki, puh: (09) 661 133, Fax (09) 638 247
   Tietoa verkkopalvelusta   webmaster[at]tpk.fi