President Stubb öppnade Europas kulturhuvudstadsår i Uleåborg


Foto: Matti Porre/Republikens presidents kansli

Republikens president Alexander Stubb öppnade europeiska kulturhuvudstadsåret i Uleåborg fredagen den 16 januari 2026. 

Huvudtemat för kulturhuvudstadsåret är en kulturell klimatförändring, och målet är att skapa ett varaktigt rikare kulturliv. Enligt president Stubb uppmanar temat oss att reflektera över hur vi genom kulturupplevelser kan lära oss nytt och skapa en hållbar framtid. 

”Samtidigt påminner temat oss om vårt ansvar att värna Norra Finlands kulturarv och livskraft. Klimatförändringarna påverkar livsmiljöerna i de nordliga områdena. Därför är det fint att också den samiska kulturen är så väl synlig i programutbudet”, sade president Stubb i sitt öppningstal på salutorget i Uleåborg.  

Dagen fortsatte med ett besök vid invigningen av barnkulturcentret Kotilo. Centret är beläget i Uleåborgs nyrenoverade centrumbibliotek Saari och dess program riktar sig särskilt till barnfamiljer och barn under 12 år. Utöver litterär konst och filmfostran är centret specialiserat på mediekonst. 

På barnkulturcentret fick president Stubb ta del av konstprojektet Book of Oulu och den interaktiva utställningen Vännens hus. Han träffade också 8–12-åriga kulturagenter som får vara med och påverka och fatta beslut i frågor som är viktiga för barn.  

Därefter besökte president Stubb Uleåborgs konstmuseum och den samiska konstutställningen Eanangiella – Landets språk. Dagen avslutades med fotoutställningen PLAY, kurerad av Fotografiska Tallinn, som visas i affärscentret Pekuri i centrala Uleåborg. 

I presidentens program ingick också ett företagsbesök hos Bittium Oyj.

Mer information


Fler nyheter

Fler nyheter