Kung Willem-Alexander och drottning Máxima tog emot presidentparet vid en officiell ceremoni i Amsterdam torsdagen den 11 december 2025. Foto: Emma Virkkunen / Republikens presidents kansli

President Stubb på statsbesök i Nederländerna: Vi delar samma värderingar och principer


Republikens president Alexander Stubb och hans maka Suzanne Innes-Stubb avlade ett statsbesök till Nederländerna den 11 och 12 december 2025. Syftet med besöket var befästa och stärka de bilaterala relationerna mellan Finland och Nederländerna samt att diskutera frågor som gäller den övergripande säkerheten, energi- och sjöfartsindustrin och stödet till Ukraina.

Statsbesöket inleddes med att kung Willem-Alexander och drottning Máxima tog emot presidentparet vid en officiell välkomstceremoni i Amsterdam.

På eftermiddagen höll president Stubb en föreläsning vid Amsterdams universitet om multilateralt samarbete och omvälvningen i världspolitiken. Efter sitt anförande fick presidenten svara på studenternas frågor om bland annat Ukrainas fredsplan, hybridkrigföring och relationerna till Förenta staterna.  

Tillsammans med kungaparet fick presidentparet senare på eftermiddagen ta del av en demonstration av hur modern drönarteknik fungerar i praktiken.

Sedan följde ett affärsforum på Nationella sjöfartsmuseet. I evenemanget medverkade förutom nederländska företag även tjugo finska företag verksamma inom sektorn för övergripande säkerhet. De finska företagen ingick i den affärsdelegation som åtföljde presidenten på statsbesöket.

Dagen avslutades med en statsbankett på Kungliga slottet under värdskap kung Willem-Alexander och drottning Máxima.

I sitt tal under banketten lyfte presidenten fram att finländare och nederländare delar samma tankesätt, värderingar och respekt för den multilaterala regelbaserade ordningen och för frihandel. ”Finland och Nederländerna har alltid varit naturliga partner. Det är inte konstigt att Nederländerna ofta kallas det sjätte nordiska landet.”

”Finland och Nederländerna är bland de starkaste anhängarna av Ukraina, både politiskt och ekonomiskt. Tillsammans arbetar vi med Ukraina och Förenta staterna, inom EU och Nato samt i de villigas koalition för att uppnå det bästa möjliga slutet på kriget,” sade president Stubb.

Statsbesöket fortsatte följande morgon i Haag där president Stubb och kung Willem-Alexander gjorde ett besök på Natos byrå för kommunikation och information.

Presidenten träffade även talmannen för överhuset och talmannen för underhuset i Nederländernas parlament. Därefter tog premiärminister Dick Schoof emot president Stubb i Duivenvoorde slott där de bland annat diskuterade aktuella frågor som gäller säkerheten i Europa, Rysslands olagliga anfallskrig i Ukraina och stödet till Ukraina.

Vid arbetslunchen efter mötet fick presidenten och premiärministern sällskap av kung Willem-Alexander, drottning Máxima och fru Innes-Stubb.

Dagen fortsatte med att president Stubb träffade utrikespolitiska experter vid Clingendael-institutet och besökte Internationella brottmålsdomstolen i Haag.

Utöver det gemensamma programmet deltog fru Innes-Stubb tillsammans med drottning Máxima i ett evenemang om våld mot kvinnor varefter hon besökte konstmuseet Mauritshuis.

President Stubb åtföljdes på statsbesöket av justitieminister Leena Meri och utrikeshandels- och utvecklingsminister Ville Tavio samt en affärsdelegation med representanter för Neste, Gasgrid, Fortum, P2X Solutions, ABB Finland, Solnet, Thermal Storage Finland, Hycamite, Aeromon, Nokia, Patria, Hiab, Insta, Bittium, Reaktor, KT-Shelter, Sensofusion, ICEYE, Marine Alutec och VTT.


Fler nyheter

Fler nyheter