Republikens president Alexander Stubb och hans maka Suzanne-Innes Stubb avlade statsbesök i Tanzania 14–16 maj 2025. Statsbesöket markerade 60 år av diplomatiska relationer mellan Finland och Tanzania.
Julius Nyerere internationella flygplats. President Stubb och fru Innes Stubb hälsades välkomna till Dar es Salaam av barn som överräckte dem blommor samt musik, dans och sång och ett stort antal små finska flaggor som viftade glatt i takt med musiken.
State House. Presidentens residens som kallas ”Ikulu” på swahili, ligger precis vid Indiska oceanens kust. En lätt bris från havet gav skön svalka i den tropiska värmen.
Tanzanias president Samia Suluhu Hassan tog emot president Stubb framför residenset. Välkomstceremonin omfattade Finlands och Tanzanias nationalsånger, inspektion av hedersvakten, hälsning av vartdera landets delegationer, signering av gästboken och ett gruppfoto.
Se en videoinspelning av välkomstceremonin.
Under de bilaterala samtalen, som pågick i ungefär en timme, diskuterade presidenterna de bilaterala relationerna mellan Finland och Tanzania, geopolitiska förändringar, globala utmaningar och deras inverkan på länderna i Afrika och Europa.
Presskonferens. ”Det är en stor ära att vara här för att fira 60-årsjubileet av våra diplomatiska relationer. Vi är långvariga partner och detta besök befäster vårt gemensamma engagemang för att utvidga våra förbindelser till ett ännu mer omfattande partnerskap”, sade president Stubb på presskonferensen. ”Vi tror starkt på jämbördigt partnerskap inom näringsliv och handel – liksom inom världspolitiken”.
Presidenten konstaterade att Tanzania har en särskild plats i finländarnas hjärtan. Orsakerna är många, men en av dem är president Martti Ahtisaari som var ambassadör i Tanzania på 1970-talet.
Statsbankett. Den första dagen avslutas med en statsbankett under värdskap av president Samia Suluhu Hassan.