Talet hölls på engelska. Det talade ordet gäller.
Ers Excellenser, mina damer och herrar
Det har gått ett år sedan vi senast samlades i denna krets. Sedan dess har mycket hänt inom världspolitiken. Det har också skett förändringar inom diplomatkåren. Jag vill återigen varmt välkomna de ambassadörer som nyligen har inlett sitt uppdrag i Finland.
Under det gångna året har jag haft förmånen att bygga relationer mellan Finland och många av de länder som är representerade här i dag. Besök i länder nära och fjärran – längst bort i Kina – har varit givande. Jag har också haft glädjen att utbyta åsikter med flera av era stats- och regeringschefer vid internationella toppmöten.
Som president har jag gjort mitt bästa för att följa principen att vi måste samarbeta med alla för att lösa våra gemensamma problem. Även med dem som vi inte är överens med. Därför talar vi om värdebaserad realism.
Detta har visat sig vara en princip som ger resultat. Varje möte, varje diskussion, varje samtal i enrum har varit värdefullt. Var och en av dem har fördjupat vår förståelse för varandra.
Bästa ambassadörer
I internationella forum är det klart att Finlands uppmärksamhet är inriktat på att få ett slut på Rysslands illegala anfallskrig i Ukraina. Ukraina vill ha fred, Europa vill ha fred, Förenta staterna vill ha fred. Vi väntar fortfarande på ett tydligt och konkret tecken på att också Ryssland vill ha fred.
Framför allt måste vi få striderna att upphöra. Detta kräver ett ovillkorligt eldupphör. Först därefter kan seriösa och trovärdiga förhandlingar om ett fredsavtal inledas.
Det är aldrig lätt att skapa fred. Det internationella samfundets stöd kommer att vara nödvändigt. Stöd till fred, stöd till internationell rätt, stöd till principerna i FN-stadgan.
Dessa principer är lika viktiga i alla delar av världen. I Gaza, i Sudan. I mindre konflikter, i fullskaliga krig.
På senare tid har vi sett hur den regelbaserade världsordningen har förändrats till en konkurrens mellan supermakterna, även på det ekonomiska området. Geoekonomi har blivit en del av vår internationella miljö.
Utrikespolitiken är aldrig statisk. Det finns ingen återgång till det tidigare. För Finland, som en del av Europeiska unionen, är ståndpunkten tydlig: frihandel är till allas fördel. Vi måste behålla lugnet i en turbulent värld och fortsätta vårt engagemang.
Ers Excellenser
Det gångna året har än en gång visat vikten av diplomati i alla dess former. I Finland är bastudiplomati en etablerad praxis, men nu har den fått en helt ny innebörd. För första gången någonsin kommer vi att få se en finsk bastu på scenen av Eurovision Song Contest som representant för – Sverige.
Golfdiplomati är en annan form av diplomati, och säkert bekant för många av er. Som ni kanske vet har jag själv spelat en del. Min pappa sa en gång att även om jag inte blir ett golfproffs kommer golfen att vara till nytta för mig senare i livet. Jag medger att jag inte tog någon större notis om hans ord då. Men det visade sig att han hade rätt.
Diplomatin tar sig många uttryck oavsett tid eller plats. Men det viktigaste är att bygga relationer. Att bygga förtroende. De mer traditionella metoderna, såsom besök, telefonsamtal och möten, kommer fortfarande att behövas.
Jag vill uppmuntra er, Ers Excellenser, att fortsätta engagera er. Engagera er i det finländska politiska ledarskapet, i näringslivet, i samhället. Varje möte förbättrar förståelsen, och förståelse för varandra är vad vi behöver i dag.
Tack.