Gullrandadiskussionerna 2026 gav perspektiv på en värld i förändring


Republikens president Alexander Stubb och Kenyas president William Ruto anländer till Gullranda den 11 juni 2026. Foto: Matti Porre / Republikens presidents kansli

Republikens president Alexander Stubb stod värd för Gullrandadiskussionerna i Nådendal 11–12 juni 2026. I år var temat för de utrikes- och säkerhetspolitiska samtalen Globala, regionala och lokala perspektiv på en värld i förändring.

President Stubb reflekterade över den första, internationella dagen genom att kommentera det rådande världsläget och den utveckling vi önskar se.

Presidenten lyfte fram att antalet konflikter i världen för närvarande ökar. Samtidigt har konflikterna förändrats från lokala till regionala, och de får även globala konsekvenser. Han påpekade också att många länder runt om i världen har problem i sina relationer med grannländerna. Dessutom utmanas det multilaterala systemet på flera håll i världen, vilket skapar tryck på förändring i många länder.

När det gäller framtiden betonade presidenten att han hoppas att försvaret av det multilaterala systemet ska fortsätta, och han underströk vikten av att bygga nya allianser. Utöver detta framhävde presidenten att vi behöver ledare som förstår betydelsen av FN och den globala södern.

”Internationella relationer, diplomati och politik står inte stilla, utan är i ständig rörelse. Även om riktningen just nu kan kännas obehaglig för oss, betyder det inte att förändringen till slut inte kan vara till det bättre”, sade president Stubb.

Den andra dagen behandlade världsläget ur ett finländskt och europeiskt perspektiv. I sin sammanfattning av panelerna konstaterade presidenten att trycket på förändring i Europa kommer utifrån, medan hindren för förändring finns inom Europa. Han ställde också frågan om Europa förmår ta vara på det tryck vi för närvarande utsätts för. ”Historiskt sett har utvidgning varit Europas bästa utrikespolitiska instrument”, sammanfattade presidenten.

Han betonade att Finland är det land i Norden som är mest integrerat med Europa. ”Jag ser det fortfarande som mycket viktigt att Finland förblir i kärnan av Europeiska unionen”, sade han.

Han konstaterade också att vi lyckligtvis befinner oss i en situation där Ukraina militärt, politiskt och ekonomiskt står betydligt starkare än någonsin under det pågående kriget.

I den panel som fokuserade på Ryssland diskuterades behovet av att återuppta dialogen med Ryssland. Enligt presidenten finns det än så länge inte någon tidsplan för detta. ”Utöver tid och plats krävs också förtroende. Vi vet ännu inte när detta kommer att ske”, sade han.

I fråga om geoekonomi och teknologisk konkurrens betonade presidenten att kapplöpningen om ledarskapet aldrig kan vinnas med nostalgi. ”Vinnare är den som förstår vilken nästa teknologi är”, menade presidenten. Bland Finlands styrkor lyfte panelen särskilt fram bland annat kvant- och satellitteknologi. Avslutningsvis sade presidenten att han är en realistisk optimist när det gäller Finland och Europa: ”Under de senaste årens kriser har vi på något sätt anpassat oss till en verklighet där vi har kunnat förändras under trycket från både Ryssland och Förenta staterna.”

Diskussionerna inleddes ur ett globalt perspektiv

Gullrandadiskussionerna inleddes torsdagen den 11 juni med ett samtal mellan president Stubb och Kenyas president William Samoei Ruto.

Dagens andra panel behandlade Asiens geopolitik och situationen i den indopacifiska regionen. Ämnet belystes av Takeo Akiba, äldre rådgivare vid Japans premiärministers kansli, Kevin Rudd, generaldirektör för Asia Society och tidigare premiärminister i Australien, och Samir Saran, direktör för tankesmedjan Observer Research Foundation.

Den tredje diskussionen fokuserade på framväxande stormakter och den nya geopolitiska konkurrensen. Paneldeltagare var Indiens utrikesminister Subrahmanyam Jaishankar, Förenade Arabemiratens kansliminister Lana Nusseibeh och utrikesminister Elina Valtonen.

Temat för torsdagens sista panel var Europa, de transatlantiska relationerna och den globala konkurrensen. I panelen medverkade Fiona Hill, äldre forskare vid Centret för Förenta staterna och Europa vid Brookings Institutions utrikespolitiska program, Wolfgang Ischinger, ordförande för säkerhetskonferensen i München, och Mark Leonard, direktör för tankesmedjan European Council on Foreign Relations. Dagens diskussioner sammanfattades i presidentens avslutningsord.

Finlands roll i en värld i förändring

Fredagen den 12 juni fortsatte diskussionerna på finska, med fokus på Finland och Europa. I den första panelen diskuterade Europaparlamentarikerna Merja Kyllönen, Ville Niinistö och Aura Salla den pågående globala omvandlingen.

Dagens andra diskussion handlade om Ryssland och dess framtid Debattörer var Hiski Haukkala, direktör för Utrikespolitiska institutet, Harri Ohra-aho generalmajor (i a.), och Laura Solanko, äldre rådgivare vid Finlands Bank.

I det sista panelsamtalet diskuterades Finland i den geoekonomiska och teknologiska konkurrensen. I diskussionen deltog Marko Ahtisaari, marknadsdirektör vid ICEYE och CMI:s styrelseordförande, Minna Kuusisto, chefsekonom vid Danske Bank samt Peter Sarlin, styrelseordförande för PostScriptum och arbetslivsprofessor vid Aalto-universitetet.

I år sammanförde Gullrandadiskussionerna omkring 160 inbjudna deltagare från olika samhällssektorer. Bland dem fanns både inhemska och utländska politiska beslutsfattare, forskare samt företrädare för förvaltning, näringsliv, organisationer och medier. Evenemanget ordnades på republikens presidents sommarresidens Gullranda.

Yle sände Gullrandadiskussionerna direkt på Yle Arenan.

Fotogalleri

Kultaranta-keskustelut 11.–12.6.2026


Fler nyheter

Fler nyheter